İHTİYAÇ KREDİSİ EVRAKLARI NELERDİR?

İHTİYAÇ KREDİSİ EVRAKLARI NELERDİR?
14.05.2018 - 17:42
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte; son on yıldaki süreç baz alındığında bankaların tüketicilere karşı hizmetlerini arttırdığı ve çeşitlendirdiği gerçeğinden net bir şekilde bahsedilebilir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte; son on yıldaki süreç baz alındığında bankaların tüketicilere karşı hizmetlerini arttırdığı ve çeşitlendirdiği gerçeğinden net bir şekilde bahsedilebilir. Bankalar, insanların koşullara bağlı olarak artan ihtiyaçlarını fırsata çevirerek, onlara birçok konuda kredi seçeneği sunmaktadır. Bu kredi seçeneklerinden bazıları; bayram, eğitim, evlilik, kariyer, sağlık, meslek, ev, araba gibi kredi çeşitleridir. Bu kredi çeşitleri, bireysel ihtiyaç kredisi başlığı altında sıralanabilir ve bankaların en büyük müşteri kazanma yolları olduğundan da rahalıkla bahsedilebilir. Bankalar kar amacı güden kurumlar olduğu için, kendi aralarındaki rekabette kullandıkları en önemli hizmet budur. İhtiyaç kredileri; müşteriler için ticari bankalar tarafından çeşitlendirilmiştir. Her ne kadar diğer bankalar da müşterilerine ihtiyaç kredisi seçeneği sunsalar da, bunu öncelikli olarak ticari bankalar gerçekleştirir. Ticari bankalar; müşterileri kendilerine çekerek, fonlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak isterler ve bunun üzerinden de faiz vb maliyetlerle kar elde etmeyi amaçlarlar.

İHTİYAÇ KREDİSİ NEDİR?

İhtiyaç kredisi; insanların hayatlarındaki parasal sıkıntılarını, isteklerini ve hayallerini giderebilmek adına bankalar tarafından sunulan ve günümüzde eş, dost, komşudan borç isteme yönteminin yerini almış bir hizmettir. Bir başka deyişle; bankaların ve finansal kuruluşların müşterilerine ihtiyaçları karşısında sunduğu finansal destektir. Bankaların belirli şartları yerine getirildiği takdirde bu krediden faydalanmak oldukça kolaydır. Şubeye gidilerek ya da telefon ve internet bankacılığı gibi yöntemlerle bu krediye başvuru yapılabilir. İhtiyaç kredisi başvurusu; telefon ve internet bankacılığı yöntemi kullanılarak yapıldığında, zaman ve maliyetten tasarruf elde edilir.

İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALINIR?

 İhtiyaç kredisi nasıl alınır sorusu; bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Bu kredilerden faydalanabilmek için; BDDK yasal yükümlülüklerinde ve bankanın kendi politikalarında belirtilen bazı şartlar yerine getirilmelidir. BDDK'nın bu konudaki temel şartı; 18 yaş üstü bir birey olmaktır. 18 yaş üzerine herhangi bir yaş sınırlaması olmamamakla birlikte; bankaların 70 yaş üstü insanlara ölüm riski ve sağlık şartlarından dolayı kredi vermekten çekindiği de bilinen bir gerçektir. Bir diğer önemli konu da; krediden faydalanmak isteyen kişinin yeterli düzeyde kredi skoruna sahip olmasıdır. Bankalar kredi verirken en çok bu ayrıntıyı dikkate alırlar. Kredi notunun önemi, insanların finansal geçmişleri hakkında bilgi veriyor olmasından gelir. Bankalar kredi notu iyi olan müşterilerine kolaylıkla ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Kredi notu dışında, ihtiyaç kredisi almak isteyen kişilerin gelir belgesine sahip olmaları ve bu gelir belgesine belirli bir süre boyunca sahip olacaklarının garantisini bankaya vermeleri gerekmektedir. Bir başka deyişle; kişi maaşlı olarak herhangi bir yerde kesintisiz dört ayın üzerinde çalışmak zorundadır. İhtiyaç kredisi başvurusu yapılırken bankların faiz oranlarına mutlaka dikkat edilmeli; en düşük faiz oranını veren banka tercih edilmelidir. Faiz ödemeleri; kredi kullanana kişinin, bu yüzden bankaya ödediği masraflardır. Faiz dışında başka masraflar da bulunmaktadır ve kişi kredi kullanırken en az masraf çıkartan bankayı araştırmalı ve tercihini ondan yana kullanmalıdır.

İHTİYAÇ KREDİSİ İÇİN İSTENEN EVRAKLAR

İhtiyaç kredisi kullanılırken kişinin bankaya teslim etmek zorunda olduğu evraklar bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi evrakları; nüfus cüzdanı, ikamet belgesi ya da kişinin adı üzerine kayıtlı herhangi bir fatura, ve gelir belgesi olarak sıralanabilir. Gelir belgesi verilirken; kişi memur ya da özel sektör çalışanı ise maaş bordrosunu sunmalı, emekli ise emekli maaşını belgelemeli, şirket sahibi ya da ortağı ise güncel vergi levhası, bilanço/gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi/oda kayıt belgesine sahip olmalı ve bunları sunabilmelidir. Ayrıca kişi; gelirini gayrimenkulden sağlıyorsa; kira kontratına sahip olmalı ve bunu bankaya gösterebilmelidir.

Döviz Çevirici

Pariteler

Birim Alış Satış
EUR / USD 1,1303 1,1304
USD / JPY 110,4600 110,4900
USD / CHF 0,9961 0,9965
GBP / USD 1,3115 1,3117
USD / CAD 1,3374 1,3378
USD / TRY 5,5454 5,5474
EUR / TRY 6,2724 6,2741
AUD / USD 0,7094 0,7098
EUR / GBP 0,8616 0,8620
NZD / USD 0,6872 0,6874
EUR / JPY 124,8620 124,8740
EUR / AUD 1,5927 1,5931