Dolar ve Euro nun Türk piyasalarına etkisi neler olabilir?

Dolar ve Euro nun Türk piyasalarına etkisi neler olabilir?
09.05.2018 - 17:34
Dolar ve Euro’da son zamanlarda meydana gelen artış ülkemizdeki vatandaşların zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Özellikle tarihinin en yüksek seviyelerine kadar çıkan Dolar ve Euro Türk piyasalarında ne gibi bir etki yaratmaktadır? Bu konuda merak e

 

2018 yılının Ocak ayından beri Türk Lirasının Euro karşısında kaybettiği değerin %24,29 olması paramızın Euro karşısında çok fazla değer kaybettiğini gözler önüne sermektedir. Dünya’nın en değerli para birimlerinin Euro karşısında son derece sağlam bir duruş göstermesine rağmen Türk Lirasının bu kadar fazla değer kaybetmesi ise yatırımcıların zor durumda kalmasına neden olmaktadır.

Piyasalara etkisi ne olmaktadır?

Dolar ve Euro para birimlerinin giderek Türk lirası karşısında değer kazanmasının sektör fark etmeksizin halkın alım gücünde ciddi oranda bir azalma meydana gelmesine neden olduğunu belirtelim. Bu yüzden de iç ve dış piyasalarda alım gücü azalan halkın şirketler ile olan ticaretlerinin de azalmasına neden olacağından dolayı piyasalar bu yükseliş karşısında son derece olumsuz bir şekilde etkilenme göstermektedir.

Dolar’ın yükselmesinden etkilenecek olanlar

Doların her geçen rekor üstüne rekor kırması aslında birçok kişinin bu durum karşısında olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de yastık altı doları bulunan veya bankalarda dolar hesabı bulunan kişiler dışında herkesin bu artıştan olumsuz bir şekilde etkilendiğini belirtmek istiyoruz. Doların artması ile beraber kira ödemesini Dolar veya Euro üzerinden yapan iş yeri sahipleri, aldığı ürünlerin ödemelerini döviz üzerinden yapan işyeri sahiplerinin bu artış sonrasında çok ciddi bir şekilde değer kaybı ile karşı karşıya kaldığını görüyoruz.

Dolar ve Euro’nun artmasından sonra olumsuz etkilenen sektörler veya kişiler kimlerdir?

Türkiye ekonomisine çok büyük zararlar veren Dolar ve Euro’da meydana gelen artış, özellikle ithalat ile uğraşan sektörlerde ciddi oranda bir küçülme meydana gelmesine neden olacaktır. Ülkemizin dışa bağımlı olduğu ürünlerden dolayı, ülkemize giren ürünlerin fiyatlarında yaşanacak olan artışlar beraberinde ülkemizde ciddi sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Doların ve Euro’nun bu kadar artmasının en önemli nedenleri arasında ise ülkemizde bulunan cari açığın çok yüksek olmasından kaynaklı olduğunu belirtmek istiyoruz. Cari açığın her geçen gün büyümesine bağlı olarak döviz fiyatları da buna bağlı olarak ciddi oranda artış göstermektedir. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın piyasalara 2.2 Milyar Dolar döviz sürmesinden sonra artışı halen devam eden Doların yakın zamanda yeni rekorlar kırması beklenmektedir.

Dövizin artmasının olumlu etkileri

Olumsuz etkilerinin çok fazla olmasının yanı sıra Dövizin artmasın ülkemiz açısından çok az da olsa olumlu etkileri bulunmaktadır. Dolar ve Euro paritelerinde meydana gelen bu artışlardan dolayı ülkemize gelen turist sayısının çok fazla olması beklenmektedir. Tatil yapacak olan turistler için son derece önemli bir ülke olan Türkiye’de Doların ve Euro’nun bu kadar yüksek olması yabancı turistlerin ülkemizde daha ucuza tatil yapmasına imkân vermektedir. Aynı zamanda ülkemize giren döviz miktarının da artması dövizde ciddi düşüşler meydana gelmesine neden olmaktadır. Sadece bu konuda olumlu bir etkisinin olmasını beklediğimiz zaman Dolar ve Euro’nun artışı aslında birçok sektörde olumsuz bir hava yaşanmasına neden olurken, turizm sektöründe ise olumlu bir hava yaratmaktadır.

Uzun vadeli olarak daha da artması beklenen Dolar’ın özellikle cari açık, enflasyon gibi rakamların artmasıyla beraber yeni rekorlar kırması hem kısa vade içerisinde hem de uzun vade içerisinde beklenmektedir.

Döviz Çevirici

Pariteler

Birim Alış Satış
EUR / USD 1,1308 1,1309
USD / JPY 110,4700 110,5000
USD / CHF 0,9961 0,9964
GBP / USD 1,3088 1,3092
USD / CAD 1,3373 1,3377
USD / TRY 5,5482 5,5497
EUR / TRY 6,2764 6,2795
AUD / USD 0,7094 0,7097
EUR / GBP 0,8638 0,8641
NZD / USD 0,6872 0,6873
EUR / JPY 124,9300 124,9370
EUR / AUD 1,5935 1,5939