Dolar Paritesi İlerleyen Günlerde Ne Olur?

Dolar Paritesi İlerleyen Günlerde Ne Olur?
16.05.2018 - 10:13

Son dönemlerde Dolar’daki sert hareketler, ani yükseliş ve düşüşler bundan sonra dolar kaç olur ya da dolar yükselir mi sorularını da beraberinde getirmektedir. Öncelikle şunu belirtelim ki, Dolar’ın ya da diğer para birimlerinin paritelerini belirleyen birçok faktör vardır. Basit anlatımla, bir mala olan talebin artması ve o malın her zaman olduğundan daha az bulunması, o malın değerini artırır. Dolayısıyla Dolar’a olan talebin artması dolar paritesinin yükselmesine neden olacaktır.

Ülkemiz Açısından Dolara Etki Eden Faktörler

Dolar’ı bir mal gibi düşünecek olursak, Dolar’a olan talebin artmasının Dolar paritesini yükselteceğini düşünebiliriz. Ülkemize Dolar sokmanın üç temel yolu vardır. İhracat yapmak, yüksek faiz vermek ya da turizm gelirleri ile döviz kazanmak. Yapmış olduğumuz ihracatın ithalata dayalı olduğunu düşünecek olursak, turizmden elde edilecek döviz ile ülkemizde döviz miktarını çoğaltmamız mümkün olmaktadır. Ayrıca faizlerdeki düşüklüğün yanı sıra, FED’in faizleri sürekli artırması Dolar’ın ülkemizden kaçmasına neden olmaktadır. Ülkemizin özel ve kamu sektörlerinin Dolar cinsinden borçlu olması, Dolar’a olan talebi borçların ödenmesi gereken zamanlarda artıracaktır. Ülkemiz açısından Dolar paritesine etki eden faktörlere baktığımızda döviz gelirleri, döviz giderleri, faizlerin düşük olması, siyasi belirsizlikler gibi birçok faktör Dolar paritesi üzerinde etkili olmaktadır.

Kısa ve Uzun Vadede Dolar Ne Olur?

Dolar’ın TL karşısındaki sert hareketleri kişileri, dolar paritesi ne olur şeklinde sorulara yöneltmiştir. Kısa vadede Dolar paritesi tahmini yapmak, ülkemizdeki siyasi belirsizlikler nedeniyle çok mümkün değildir. Orta ve uzun vadede Dolar’a etki edecek olan faktörlere baktığımızda ise, döviz getirici hamlelerin yapılıp yapılmayacağı, kamu ve özel sektör borçları, faizlerin durumu gibi birçok etken göz önüne bulundurulmalıdır. Uzmanların uzun dönem tahminlerinde birleştiği nokta ise, ülkemizde ihracatın tamamen yerli üretimle yapılmaması, ithalatın azaltılmaması, turizm gelirlerinin beklenen seviyelerde olmaması, faizlerin yükseltilmemesi ve siyasi belirsizliklerin ortadan kaldırılmaması durumunda Dolar paritesinin yükselişini sürdüreceği yönündedir. Uzun vadede ödenecek olan kamu ve özel sektör borçları Dolar talebini arttıracaktır. Ülkeye Dolar girmemesi durumunda ise Dolar daha az bulunacağından, Dolar paritesinin artması da kaçınılmaz olacaktır.

Özellikle hükümetin ve Merkez Bankasının ateşi söndürmeye yönelik geçici parasal müdahaleleri ise, kısa dönemde etki edecek olsa dahi, uzun dönemde yangının daha da büyümesine neden olacaktır. Kalıcı bir çözüm için yatırımlar yapılması, faizlerin artırılması, ihracatın yerli üretimle yapılması ve turizm gelirlerinin artırılması gelmektedir. Bu adımların atılmaması durumunda, Dolar paritesinin ilerleyen günlerde orta ve uzun vadede yükselmesi uzmanların ortak fikridir.

Dolar’a Yatırım Yapılmalı Mı?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi, Dolar ya da diğer yabancı ülke paralarına Türk Liramızı çevirmek, asla bir yatırım aracı olarak görülmemelidir. Yatırım, karlılığı öngörülen finansal hareketlerdir. Kısa, orta ve uzun vadede yapılan Dolar paritesi tahminleri, bir kesinlik ifade etmemektedir. Buna karşın Dolar paritesinin yükseleceğini düşünen kişiler, paralarını Dolar’a çevirerek kar elde etmeyi değil, mevcut paralarının Dolar karşısında değerini korumaya yönelmektedir. Dolar’ın yükselmesi, ithalata dayalı ekonomimizde birçok malın ve hizmetin fiyatlarının da yükselmesine neden olmaktadır. Bu fiyat artışları karşısında Türk Lirasının değerini korumak ve alım gücünü kaybetmemek için, kişiler Türk Liralarını Dolar’a çevirmektedir. Dolar paritesine pozitif anlamda etki edecek kalıcı ve uzun vadeli adımların atılmaması, Dolar’ın uzun vadede yükselmesini ne yazık ki durduramayacaktır. Kısa vadede ise Merkez Bankasının para politikaları ile sağlanacak düşmeler, ne yazık ki yangını uzun vadede daha da büyütecektir.

Döviz Çevirici

Pariteler

Birim Alış Satış
EUR / USD 1,1364 1,1365
USD / JPY 109,7300 109,7500
USD / CHF 0,9955 0,9959
GBP / USD 1,2859 1,2861
USD / CAD 1,3276 1,3280
USD / TRY 5,3198 5,3241
EUR / TRY 6,0429 6,0579
AUD / USD 0,7163 0,7167
EUR / GBP 0,8834 0,8838
NZD / USD 0,6741 0,6742
EUR / JPY 124,7090 124,7230
EUR / AUD 1,5858 1,5863