ALTIN İLERLEYEN GÜNLERDE NE OLUR?

ALTIN İLERLEYEN GÜNLERDE NE OLUR?
14.05.2018 - 17:28
Altın yatırımı yapan insanlar, altın yükselir mi yoksa altın düşer mi, altın fiyatları ilerleyen günlerde ne olur gibi soruların cevaplarını aramaktadırlar.

ALTIN NE ZAMAN ALINIR?

Altın; genel olarak, finans sistemine güvenin çötüğü dönemlerde, merkez bankalarının çok fazla miktarda kağıt para bastığı dönemlerde, ve kağıt paraya güvenin azaldığı dönemlerde insanlar tarafından alınmaktadır. Bu üç ana faktör, altına olan talebi arttırmakla birlikte fiyatlarında yükselmesine sebep olur. Finans sisteminin çöktüğü dönemler içerisinde birden fazla sebepler barındırabilir. Yakın zaman diliminden bir örnek verecek olursak; 2007'de ABD'de Mortgage sisteminin çökmesiyle başlayan daha sonra 2008'de bankacılık krizine dönüşen ve 2009'da küresel bir finans krizinin yaşandığı dönemde altına karşı olan talep artmıştır. Bu tip küresel krizlerde, ülkelerin merkez bankaları finansal sisteme likidite sağlamak için dolar veya euro gibi kağıt paralar basarak piyasaya para pompalarlar. Bununla birlikte; piyasaya bırakılan paralar geri toplanmazsa paraya duyulan güven azalacağından ve piyasadaki her fazla para enflasyon baskısı yaratarak fiyatların yükselmesine sebep olacağından bu durum da altına olan talebi arttırır, ve altın fiyatlarının yükselmesine sebep olur. Bu tip durumlarda geleneksel yöntem olarak yastık altında altın tasarrufları yapmak finansal açıdan önemli bir korunma yöntemidir.

ALTIN FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Altın ne kadar olur sorusuna mantıklı bir cevap bulmak isteyenler ve altın fiyatları hakkında önceden realistik bir tahmin yapmak isteyenler, öncelikle altın fiyatlarının neye göre yükselip neye göre düştüğünü iyice idrak etmeli ve bu etmenlerden haberdar olmalıdırlar. Altın, piyasalarda risk faktöründen kaçmak isteyenlerin sığındığı güvenli bir liman olma özelliğini her dönemde korumaya devam etmektedir. Dünyada oluşan kaoslara karşı ülkelerin birbirleriyle rekabet etmelerindeki artışla beraber altın tarafında da değer kazanımına neden olmaktadır. Dünyada devletlerin birbirleriyle yaşadığı gerginliklerde altın değer kazanmaktadır. Altın kazandırır mı diye düşünenler, bu tip olaylar yaşandığında önceden altına yatırım yaptıkları için kendilerini şanslı saymaktadırlar. Örneğin; ABD'nin Suriye'yi vurması, Ortadoğu'da yaşanan gerginlikler, ABD, Rusya ve İran arasındaki çekişmeler, Kudüs meselesi, ticaret kısıtlamalarına yönelik atılan adımlar altının beslendiği önemli risk faktörleri arasında yer alıyor. İşte bu siyasi ve politik risklerin yükselmesi, altın yatırımcılarını olumlu etkilemekte ve onları mutlu etmektedir. Altın fiyatlarını düşürebilecek faktörlerden bahsetmek gerekirse; FED'in agresif sıkı para politikasına yönelik adımların gelmeye devam etmesi ve bu etkilerle ABD Tahvil piyasasındaki faiz oranlarındaki yükseliş örnek olarak verilebilir. Bu senaryo, altın fiyatlarını düşürecektir. Bir diğer risk de, tıpkı altın fiyatlarını yükselten siyasi ve politik risklerin yükselmesi durumuyken tam tersi durumda da yani siyasi ve politik riskler azaldığında da altın fiyatlarının düşmesi olarak gösterilebilir. Bu sebeple, altın yatırımından kazançlı çıkmak isteyen yatırımcılar bu etmenleri iyi okumalı ve adımlarını buna göre atmalıdırlar.

ALTIN YATIRIMI YAPMAK İSTEYENLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Altın yatırımı yapmak isteyenlerin zarar etmemeleri  için dikkate almaları gereken öğeleri özetlemek gerekirse; öncelikle altının insan psikolojisine göre hareket ettiği unutulmamalıdır. Yani insanlar tedirginse altın artar, değilse altın olduğu yerde kalır. Ayrıca insanlar tüm birikimlerini altına yatırmaktan kaçınmalıdır. Altını evde tutmaktan ziyade, banka kasasına koymak çalınma riskine karşı alınmış başarılı bir önlem olacaktır. Ayrıca, altın yatırımı için altın hesabı açmak da iyi bir alternatiftir. Bununla birlikte; altını borç olarak almaktan kaçınmak gereklidir, bu tip durumlarda borcu nakite çevirmek en doğrusudur, ayrıca hediye amaçlı altın alınırken de kişi bütçesini aşmamaya dikkat etmelidir.

Döviz Çevirici

Pariteler

Birim Alış Satış
EUR / USD 1,1303 1,1304
USD / JPY 110,4600 110,4900
USD / CHF 0,9961 0,9965
GBP / USD 1,3115 1,3117
USD / CAD 1,3374 1,3378
USD / TRY 5,5454 5,5474
EUR / TRY 6,2724 6,2741
AUD / USD 0,7094 0,7098
EUR / GBP 0,8616 0,8620
NZD / USD 0,6872 0,6874
EUR / JPY 124,8620 124,8740
EUR / AUD 1,5927 1,5931